2. Sınıf Matematik Para Problemleri: Günlük Hayatla İlişkili 16 Etkinlik ve Cevapları

2. Sınıf Matematik Para Problemleri: Günlük Hayatla İlişkili 16 Etkinlik ve Cevapları
2. Sınıf Matematik para problemleri konusuna ait en çok sorulan 16 soruyu cevaplarıyla birlikte derledik. Bu etkinliklerle öğrenciler parayı tanıma, alışveriş, harcama ve işlem yapma becerilerini geliştirebilir.

2. Sınıf Para Problemleri Çalışma Sayfası: Soru-Cevaplı Detaylı Etkinlikler

1. Soru: Seçil bayramda annesinden 2 tane 50 TL, babasından 3 tane 50 TL ve 1 tane 100 TL harçlık aldı.
Seçil’in toplam kaç TL’si olmuştur?

Cevap:
2 × 50 = 100 TL (annesinden)
3 × 50 = 150 TL (babasından)
1 × 100 = 100 TL
Toplam: 100 + 150 + 100 = 350 TL


2. Soru: Yusuf’un 94 TL parası vardır. 25 TL’ye kitap, 17 TL’ye defter aldı.
Geriye kaç TL parası kaldı?

Cevap:
25 + 17 = 42 TL harcadı
94 - 42 = 52 TL kaldı


3. Soru: Ayşe’nin 4 tane 25 kuruşu, 4 tane 50 kuruşu vardır. 4 TL’ye sakız alabilmesi için kaç liraya ihtiyacı vardır?

Cevap:
4 × 25 kuruş = 100 kuruş = 1 TL
4 × 50 kuruş = 200 kuruş = 2 TL
1 TL + 2 TL = 3 TL'si var
4 TL - 3 TL = 1 TL’ye ihtiyacı var


4. Soru: Eslem her gün annesinden 4 TL harçlık alıyor.
Bir haftada kaç TL harçlık almış olur?

Cevap: 7 × 4 = 28 TL


5. Soru: İpek tanesi 25 kuruş olan şekerlerden 3 tane alıyor. Bakkala 1 TL veriyor.
Kaç kuruş para üstü alır?

Cevap:
3 × 25 kuruş = 75 kuruş
1 TL = 100 kuruş
100 - 75 = 25 kuruş para üstü alır


6. Soru: Bilal, 32 TL ile oyuncak satın alınca geriye 54 TL’si kalıyor.
Bilal’in başlangıçta kaç TL parası vardı?

Cevap:
54 + 32 = 86 TL


7. Soru: Cihat’ın 3 tane 20 TL’si, Ferhat’ın 5 tane 10 TL ve 2 tane 20 TL’si vardır.
İkisinin toplam kaç TL parası vardır?

Cevap: Cihat: 3 × 20 = 60 TL
Ferhat: (5 × 10) + (2 × 20) = 50 + 40 = 90 TL
Toplam: 60 + 90 = 150 TL


8. Soru: Hülya’nın 3 tane 5 TL’si, İlknur’un 1 tane 10 TL, 1 tane 5 TL ve 2 tane 1 TL’si vardır.
Paralarının farkı kaçtır?

Cevap: Hülya: 3 × 5 = 15 TL
İlknur: 10 + 5 + (2 × 1) = 17 TL
Fark: 17 - 15 = 2 TL


9. Soru: Hüseyin tanesi 50 kuruş olan çikolatalardan 4 tane aldı. Kasaya 5 TL ödedi.
Kaç lira para üstü alır?

Cevap:
4 × 50 kuruş = 200 kuruş = 2 TL
5 TL - 2 TL = 3 TL para üstü alır


10. Soru: Elif’in kumbarasında 6 tane 10 TL, 2 tane 5 TL ve 5 tane 1 TL vardır.
Toplam kaç TL vardır?

Cevap: (6 × 10) + (2 × 5) + (5 × 1) = 60 + 10 + 5 = 75 TL


11. Soru: Cebimdeki 20 TL para ile 11 TL’ye kalem, 6 TL’ye silgi aldım.
Geriye kaç liram kalır?

Cevap:
11 + 6 = 17 TL
20 - 17 = 3 TL


12. Soru: 9 TL’ye çikolata, çikolatanın 3 katı fiyatına bisküvi aldım.
Ne kadar para harcadım?

Cevap:
9 × 3 = 27 TL (bisküvi)
9 + 27 = 36 TL


13. Soru: Kilosu 8 TL olan domatesten 2 kilo, kilosu 7 TL olan salatadan 4 kilo aldım.
Manava kaç TL öderim?

Cevap:
2 × 8 = 16 TL (domates)
4 × 7 = 28 TL (salata)
16 + 28 = 44 TL


14. Soru: Tanesi 50 kuruş olan sakızdan 4 tane, tanesi 10 kuruş olan şekerden 10 tane aldım.
Kaç TL harcadım?

Cevap:
4 × 50 kuruş = 200 kuruş = 2 TL
10 × 10 kuruş = 100 kuruş = 1 TL
2 + 1 = 3 TL


15. Soru: Rümeysa’nın 21 TL’si, Şuheda’nın ise Rümeysa’dan 7 TL fazla parası vardır.
İkisinin toplam kaç TL’si vardır?

Cevap:
Şuheda: 21 + 7 = 28 TL
Toplam: 21 + 28 = 49 TL


16. Soru: Nil’in 2 tane 10 TL, 4 tane 5 TL parası ile 25 TL’ye elbise aldı.
Geriye kaç TL’si kaldı?

Cevap:
(2 × 10) + (4 × 5) = 20 + 20 = 40 TL
40 - 25 = 15 TL kaldı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.