4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 239-240 Cevapları Pasifik Yayınları

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 239-240 Cevapları Pasifik Yayınları
4. Sınıf Pasifik Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 239-240 Öğrendiklerimizi Pekiştirelim Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Öğrendiklerimizi Pekiştirelim

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 239 Cevapları

1. Aşağıdaki kare ve dikdörtgenlerin çevre uzunluklarını hesaplayarak yazınız.

a) Bir kenar uzunluğu: 7 m
Çevre uzunluğu = 4 × 7 = 28 m


b) Bir kenar uzunluğu: 12 m
Çevre uzunluğu = 4 × 12 = 48 m


c) Kısa kenar: 2 m
Uzun kenar: 8 m
Çevre uzunluğu = 2 × (2 + 8) = 2 × 10 = 20 m


ç) Kısa kenar: 16 m
Uzun kenar: 25 m
Çevre uzunluğu = 2 × (16 + 25) = 2 × 41 = 82 m


2. Aşağıda çevre uzunlukları verilen karelerin kenar uzunluklarını bulunuz.

a) Çevre uzunluğu: 36 cm
Bir kenar uzunluğu = 36 ÷ 4 = 9 cm


b) Çevre uzunluğu: 400 m
Bir kenar uzunluğu = 400 ÷ 4 = 100 m


c) Çevre uzunluğu: 280 cm
Bir kenar uzunluğu = 280 ÷ 4 = 70 cm


3. Soru: Dikdörtgen şeklindeki bahçemizin çevre uzunluğu 44 m’dir. Bahçemizin bir kısa kenarının uzunluğu 9 m ise bir uzun kenarının uzunluğu kaç metredir?

Çözüm: Çevre formülü: 2 × (kısa kenar + uzun kenar) = 44

(9 + uzun kenar) × 2 = 44
9 + uzun kenar = 22
uzun kenar = 22 - 9
uzun kenar = 13 m


4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 240 Cevapları

4. Aşağıda çevre ve bir kenar uzunlukları verilen dikdörtgenlerin verilmeyen kenar uzunluklarını bulunuz.


a) Kısa kenar: 100 m
Çevre uzunluğu: 520 m

Çevre formülü: 2 × (kısa kenar + uzun kenar) = 520
2 × (100 + uzun kenar) = 520
100 + uzun kenar = 260
uzun kenar = 260 - 100 = 160 m


b) Kısa kenar: 140 m
Çevre uzunluğu: 640 m

2 × (140 + uzun kenar) = 640
140 + uzun kenar = 320
uzun kenar = 320 - 140 = 180 m


c) Uzun kenar: 110 m
Çevre uzunluğu: 380 m

2 × (kısa kenar + 110) = 380
kısa kenar + 110 = 190
kısa kenar = 190 - 110 = 80 m


ç) Uzun kenar: 260 m
Çevre uzunluğu: 820 m

2 × (kısa kenar + 260) = 820
kısa kenar + 260 = 410
kısa kenar = 410 - 260 = 150 m


5. Aşağıdaki şekil eş karelerden oluştuğuna göre bu şeklin çevre uzunluğu kaç birimdir?

Cevap: Şekli kenar kenar takip ettiğimizde çevre uzunluğu: 28 birim.


6. Kare şeklinde ve bir kenar uzunluğu 87 metre olan bahçemizin çevresine 2 sıra tel çekildi. Toplam kaç metre tel kullandık?

Çözüm: Bir sıra tel için çevre: 4 × 87 = 348 m
İki sıra tel: 348 × 2 = 696 m

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.